logo F1live.cz

„Jsem zpět!“ hlásí se do služby Ricciardo. Co řekl o svém zdravotním stavu?

Daniel Ricciardo
© Getty Images/RB Content Pool
Tomáš Masár
Tomáš Masár19. 10. 2023

Ricciardo se po půlročním sabatickém volnu vrátil do kolotoče Formule 1 v barvách AlphaTauri, a to na Velké ceně Maďarska. Z návratu do „efjedničky“ se však dlouho neradoval. Už ve svém třetím vystoupení si totiž způsobil zranění ruky, kvůli kterému vynechal téměř půl tuctu závodů.

Rodák z Perthu se měl podle původního plánu představit už v Kataru, ale nakonec si po rozhodnutí šéfa Red Bullu Christiana Hornera ještě „poseděl na tribuně“. S odstupem času přiznává, že se Brit rozhodl správně a díky jeho verdiktu si ruku, která na tom před pár týdny ještě nebyla stoprocentně v pořádku, stihl plně vyléčit.

„Je dobré být zpět!“ vyjádřil se pro média Daniel Ricciardo. „Moje ruka je na tom mnohem lépe a simulátor byl užitečný nástroj k posouzení jejího stavu. Sedl jsem si za něj už týden před Katarem, ale cítil jsem, že to ještě není stoprocentní, takže jsem zbytek týdne strávil ve Spojeném království, kde jsem trávil více času na simulátoru a dostal jsem se do bodu, kdy jsem cítil, že jsem připraven nastoupit. Co se týče kondice, jsem v pořádku, trénoval jsem, kolik jsem jen mohl, i když s levou rukou jsem samozřejmě moc dělat nemohl.“

„Sledovat několik posledních závodů z televize bylo určitě frustrující, zejména poté, co jsem se do Formule 1 vrátil po pauze, absolvoval jen dva závody a následně se musel znovu odmlčet. Přestávka mi naštěstí uběhla poměrně rychle,“ pokračoval věčně usměvavý Australan.

Americká Grand Prix bude pro něj novým startem do sezóny, protože od jeho posledního vystoupení se na monopostu hodně změnilo. V továrně si ho však už vyzkoušel, takže do Austinu nepřijde úplně naslepo.

„Současné auto se od doby, kdy jsem v něm jezdil, něco zlepšilo, díky simulátoru jsem však získal představu o tom, jaké změny se na autě provedly, respektive zavedly,” prozradil Ricciardo. „Trochu jsem cítil jejich účinek, ale je to jedna z věcí, o kterých si myslím, že je pocítím naplno až tehdy, když se vrátím zpět na trať. Byl jsem přítomen v Singapuru, když vylepšení poprvé vyzkoušeli, bylo zajímavé slyšet zpětnou vazbu a komentáře, které byly většinou pozitivní. Takže se těším, že budu moci na vlastní oči zjistit, jaké změny na autě byly provedeny.“

Na Austin se těší

„Pokud jde o tento víkend, Austin se mi vždy líbil,“ řekl 34letý matador. „Je to velmi unikátní moderní okruh. Jeho zvlnění a nerovnosti způsobují, že je fyzicky velmi náročný.“

„Dá vám to tu zabrat, ale mně osobně se to líbí. Líbí se mi výzva jménem Austin. Mnoho vrcholů zatáček je dost širokých, takže je tu několik zvláštních zatáček, které dělají trať tak výjimečnou,“ doplnil vítěz osmi velkých cen.