fb pixel
logo F1live.cz

S “pořádným ředitelem závodu” Wolff očekává férový souboj o druhé místo

Toto Wolff a Frédéric Vasseur
© Twitter/Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala20. 11. 2023

Ani po dvou letech od nejkontroverznějšího závodu moderní Formule 1 Mercedesu nedává spát způsob, jakým se Max Verstappen dostal k prvnímu mistrovskému titulu. Je to patrné na Totovi Wolffovi, který při otázce týkající se souboje Mercedesu a Ferrari šel vykopávat válečnou sekeru. Nezapomněl totiž připomenout selhání Michaela Masiho, bývalého ředitele závodů.

Mercedes čeká další důležitý boj v úplném závěru sezóny. Tentokrát zkříží zbraně jezdci Ferrari a Mercedesu, kteří se pokusí získat pro svůj tým druhé místo Poháru konstruktérů, tedy více než deset milionů dolarů. Obě stáje dělí jen čtyři mistrovské body, takže nás čeká ještě zajímavé divadlo.

Toto Wolff měl v Las Vegas prozradit, co očekává od rozhodujícího závodu v Abú Dhabí, a jeho poznámka trochu překvapila. A možná ani ne. „Půjdeme tam s téměř stejným počtem bodů. S pořádným ředitelem závodů by to mělo být v pořádku,“ odkázal šéf Mercedesu.

Určitě však nebude sedět na jehlách jako před dvěma lety. „Pokud mám být upřímný, je fajn získat druhé místo a udělat pozitivní tečku za sezónou, ale druhé místo, třetí místo… Po žádném z nich nebudu skákat od radosti. Pojďme závodit, o všem rozhodne poslední víkend. Oni jsou velmi rychlí a odvedli dobrou práci.“

Mercedes odcházel na letní přestávku v poměrně jasné pozici týmové dvojky. Před třetím Aston Martinem měl náskok 49 bodů, čtvrté Ferrari ztrácelo až 56 bodů. Scuderia však postupně stahovala stříbrné šípy a podařilo se jí to i v Las Vegas. Dokonce s trestem pro Carlose Sainze.

Wolff si myslí, že Mercedes mohl klidně skončit i na pódiu, kdyby se nepokazilo několik věcí. „Lewise dvakrát trefili a George udělal chybu. Dokonale to shrnuje naši sezónu; kdyby bylo kdyby,“ lamentoval rakouský podnikatel a třetinový majitel stáje.

Kdyby se Hamilton lépe kvalifikoval, kdyby ho netrefil Sainz, kdyby nedostal defekt po kolizi s Piastriem a kdyby Russell nekolidoval s Verstappenem… „Když Lewis nebyl v provozu, rychlostí jsme se vyrovnali lídrovi. Zde vzniklo gro rozdílů v závodních časech. Každý si je strůjcem vlastního štěstí, ale my jsme měli více smůly. Dnes je z toho sedmé a osmé místo. Tyto dva monoposty mohly skončit na pódiu, ale neskončily.“

„Po Georgeově incidentu s Verstappenem jsme dostali trest. To by v podstatě konec. Měl rychlost na to, aby jel vpředu. Možná ne dostatečnou na Maxe, ale snad za ním,“ zní verdikt 51letého Rakušana. „Znovu jsme měli rychlost, ale nemáme žádný výsledek.“

Související zprávy