logo F1live.cz

V prvním bahrajnském tréninku se šetřily pneumatiky. Nejrychlejší byl Daniel Ricciardo.

Daniel Ricciardo
© FOM/Screenshot
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík29. 2. 2024

Sezona 2024 oficiálně odstartovala! Za námi je první tréninková hodina v Bahrajnu, která se nesla v klidném duchu a v akci jsme viděli téměř výhradně středně tvrdé pneumatiky, které jsou na této trati nejméně populární volbou. Výsledky proto nejsou velmi reprezentativní, ale to nic nemění na faktu, že nejrychlejší byl Daniel Ricciardo, který jako jeden z mála vyjel z garáže na měkkých gumách.

Doufali jsme, že uvidíme v akci i nejměkčí směsi pneumatik a týmy nám předvedou poctivé kvalifikační simulace. Nestalo se. Od úvodu se na čele přetahovaly Red Bully, Ferrari a Mercedesy. Všichni jeli na středně tvrdých pneumatikách.

Po polovině úvodní šedesátiminutovky však někteří obuli softy. Patřili k nim i týmy RB a McLaren, které se nakonec usadily na čele. Překvapivě to však nebyl papájový monopost, který se usadil na nejvyšší příčce. Lando Norris a Oscar Piastri totiž skončili „jen“ na druhém a třetím místě. Oba předstihl Daniel Ricciardo, který byl nejrychlejší a porazil také čtvrtého Júkiho Cunodu o více než tři desetiny.

Všichni pod nimi – s výjimkou pilotů Sauberu – zajeli své časy na středně tvrdých pneumatikách. Trať v úvodních minutách exponenciálně zrychlovala, šéf McLarenu Zak Brown dokonce řekl, že „zrychluje o desetinu každých pět minut“. Nejvýše se z jezdců na středně tvrdých pneumatikách umístil Fernando Alonso těsně před Maxem Verstappenem.

Z rozestupů však můžete vidět, jaké je to těsné. Alonsa, Verstappena, Russella, Leclerca a Hamiltona dělila v podstatě jen desetina. Jejich týmy se rozhodly šetřit měkké a tvrdé pneumatiky, které budou na této trati preferovanou volbou. V neděli se očekávají strategie soft-soft-hard nebo soft-hard-hard.

Program Velké ceny Bahrajnu bude pokračovat od 16:00 druhým volným tréninkem.

FOM

Live

Související zprávy