logo F1live.cz

Ecclestone o Imole 1994: Mosley věřil, že to je konec Formule 1

Socha Ayrtona Sennu v Imole
© Mario Palpati/WikiCommons
Milan Kubala
Milan Kubala1. 5. 2024

Smrt Ayrtona Senny a Rolanda Ratzenbergera měla dalekosáhlé následky pro celou Formuli 1, která musela zcela změnit přístup k bezpečnosti. Nevyplnily se však největší obavy tehdejšího prezidenta FIA Maxe Mosleyho, který podle Bernieho Ecclestona předpověděl, že královna motoristického sportu bude zrušena.

Ayrton Senna byl v roce 1994 jedním z nejzářivějších klenotů Formule 1 s obrovskou podporou mezi fanoušky, pro které se stal modlou. Tragická nehoda virtuóza volantu tak zasáhla nejen Formuli 1, ale ve skutečnosti celý svět.

V čele F1 byl v té době Bernie Ecclestone, který si zavzpomínal na první květnovou neděli v rozhovoru pro agenturu PA: „Byl to prostě katastrofální víkend. Když si vzpomenu na všechno, co se stalo, na Rolandovu nehodu a na to, jak nikdy nevystoupil ze svého auta, a potom na Sennu, nemyslím si, že by bylo možné, aby se něco takového ještě někdy opakovalo.“

Šéf F1 spolu s prezidentem FIA Maxem Mosleym po nehodě uvažovali, jak může změnit tvář Formule 1. „Max mi tehdy řekl, že je přesvědčený, že to bude konec Formule 1. Já jsem mu odvětil: ‘Myslím, že se mýlíš, ale uvidíme.’“

„Doufali jsme, že se nestane to, co zmínil Max, ale byla to katastrofa. Nebyl to dobrý víkend a přijde mi, že od té doby uplynulo více než 30 let. Měl velkou smůlu, že během té nehody zemřel,“ povzdechl si Ecclestone, který si musel v souvislosti s černým víkendem vyslechnout i řadu výčitek.

Podle italských zákonů měl být sportovní podnik po smrti jednoho z účastníků zrušen, a tedy nedělní závod se po Ratzenbergerově nehodě neměl vůbec konat. Oba jezdci však byli oficiálně prohlášeni za mrtvé až poté, co je odvezli z okruhu. Říkalo se také, že Ecclestone o úmrtí Ayrtona Senny věděl již dříve, ale oficiální oznámení této skutečnosti odkládal, aby se závod stihl dojet.

Martin Brundle po letech přiznal, že byl dost „rozzlobený“ na vedení Formule 1 a ředitelství závodu, kvůli kterému „jsme 55 kol jezdili vedle louže Sennovy krve“. „V Itálii se neumírá na okruhu, umírá se ve vrtulníku při převozu do nemocnice, umírá se v nemocnici.“

„Měli jsme zastavit závod?“ ptá se Ecclestone s odstupem 30 let. „Nemyslím si. Vůbec by mu to nepomohlo. Když se takové věci stanou, všechno se velmi rychle semele, takže ani nemáte čas uvažovat.“

„Z právního hlediska měl být závod přerušen, protože dnes už víme, že zemřel na okruhu. Nakonec však padla kosa na kámen při obchodních problémech, na lidech, kteří by chtěli vrácení peněz a podobné věci. Tato druhá strana věci nebyla příliš brána v úvahu,“ reaguje Mr. E.

Zrušení závodu by mělo finanční dopad na příjmy organizátora i Formule 1 jako takové. Promotér by v případě zrušení přišel v přepočtu na dnešní peníze o přibližně 13 milionů dolarů.

Ecclestone se před lety nechal slyšet, že i když mu je Senny líto, pro Formuli 1 to byl paradoxně přínos. Podobný názor zastává dodnes. „Formule 1 po Sennově smrti výrazně nabrala na popularitě. Dočkala se tolik světové publicity, že i lidé, kteří Formuli 1 dříve nesledovali, se o ni začali zajímat. Doufám však, že už nikdy nic podobného neuvidíme. Z hlediska bezpečnosti se dnes vše natolik zlepšilo, že šance jsou, díkybohu, mnohem menší.“