logo F1live.cz

Johnny Herbert čelil po australském verdiktu výhrůžkám

Nehoda Georgea Russella
© FOM/Screenshot
Milan Kubala
Milan Kubala23. 4. 2024

Fanatici z řad diváků opět vylézali ze svých doupět. Po závodu v Austrálii se s nimi „střetl“ Johnny Herbert, který spolurozhodoval o trestu pro Fernanda Alonsa. V té chvíli však ještě netušil, že mu za verdikt začnou lidé vyhrožovat smrtí.

Trest pro Fernanda Alonsa z VC Austrálie způsobil kontroverzi a dlouho se probíral mezi osobnostmi F1 i fanoušky. Někteří z nich však nechtěli zůstat u umírněných analýz, ale přímo se ozvali Johnnymu Herbertovi, který v Melbourne plnil úkoly jezdeckého komisaře. Kromě něj o trestech rozhodovali také Tim Mayer, Matteo Perini a domácí zemi zastupoval Matthew Selley.

Johnny Herbert je však z této čtveřice nejznámější a tak se stal jasným terčem. „Na VC Austrálie jsem byl komisařem a dozvuky byly hrozné,“ svěřil se bývalý závodník. „Na sociálních sítích se snesla spoušť výhrůžek smrti. Mám štěstí, že se mě nic tak snadno nedotkne. Přijde mi však patetické, že to na mě takhle hodili.“

Podle bývalého komentátora Sky Sports mu fanoušci ještě nezapomněli ani to, jaký měl názor na Alonsovy poznámky o pohonné jednotce. „Stalo se to před časem v Bahrajnu. Několik let dozadu, když ještě jezdil za McLaren, Alonso ve vysílačce téměř na každém závodu kritizoval motor, který údajně pocházel z GP2. Já jsem tehdy reagoval nahlas. Pracoval jsem pro Sky a řekl jsem, že pokud se to Alonsovi nelíbí, měl by odejít z týmu. Neřekl jsem, že by měl odejít do důchodku.“

„Pak ke mně [Alonso] přišel v Bahrajnu, když jsme šli živě, a pustil se do mě, že on je mistr světa a neodejde do důchodku, a že já jsem se stal komentátorem, protože jsem nebyl mistrem světa. Fanoušci to použili proti mně po Austrálii,“ prozradil Herbert.

Podle některých příznivců Fernanda Alonsa neměl Herbert žádné právo vyjadřovat se k incidentu. „Na obrazovce se mi objevovaly zprávy s emotikony dýk. Lidé mi psali, že vědí, kde bydlím, a přijdou si pro mě. Většinou to byli Španělé. Měli to však pochopit, protože ve verdiktu bylo velmi jasně uvedeno, jak jsme k rozhodnutí dospěli. Lidé mi také říkali, že nejsem kvalifikovaný se k tomu vyjadřovat, protože jsem nebyl mistr světa.“

Herberta to však neodradí od práce komisaře. „Nevzdám se práce komisaře. Bohužel, vše je to součástí balíčku. Já jsem byl v Melbourne jezdeckým komisařem, takže komisař za jezdce si to vždy odskáče. Akceptuji to, není to problém.“

Bývalý závodník, který během kariéry vyhrál tři velké ceny a sedmkrát se dostal na pódium, vyzývá sociální sítě, aby začaly tvrdě bojovat proti násilným projevům.

„Výhrůžky trvaly dva týdny a stále přicházejí. Jsou součástí světa sociálních sietí, na kterých má každý svůj názor, ale nemá fakta, kterými by jej podpořil,“ zamyslel se Herbert. „Děje se to příliš často. Sportovci a představitelé mnoha sportů jsou bombardováni výhrůžkami smrti. Mnozí proto trpí. Toto svinstvo a zneužívání se však děje ve všech sférách i běžným lidem.“

„Tyto platformy by to měly mít vyřešené, ale nemají. Dovolují, aby se to dělo. Nechápu proč. Měly by zakročit. Oni však tvrdí, že neumí najít způsob, jak to zastavit. Já tomu nevěřím,“ vyčítá sociálním sítím jejich nečinnost. „Mohu se na tom smát. Máme štěstí, že nás to neovlivní, ale mnoho lidí to zraňuje. Když se to stane, mělo by se zakročit. Něco s tím je třeba dělat, ale já neslyším, že by se něco dělo.“

„Ty komentáře o tom, kde žiji… Dýky a výhrůžky, že mi ublíží… Nechápu mentalitu lidí, kteří toto dělají. To nejsou skuteční fanoušci F1 a jsem si jistý, že Fernando by se cítil trapně, kdyby věděl, že toto dělají jeho podporovatelé,“ doplnil.